• 0
  • سبدخرید
   ×
   0 کالا
 • سلام به فومیران بپیوندید
  ورود | ثبت نام

امروز: سه شنبه ، ۲۸ اسفند ۱۳۹۷
 • فارسی
 • English
 • русский
 • Türk
 • العربیه

 

کاتالوگ محصولات

ویکی فوم

دسته بندی اخبار

آرشیو اخبار

مطالب مرتبط

تولید نانوفوم سخت با قابلیت کنترل رشد باکتری ای‌.کولای و تصفیه آب شرب

نانو فوم

 

محققان دانشگاه تربیت مدرس موفق به ساخت و مشخصه‌یابی خواص اپتیکی پلی یورتان فوم سخت تقویت شده با ذرات نانواکسیدی تشکیل دهنده شیشه سرامیک کوردریت شدند که نتایج پس از ساخت نمونه نشان داد با توجه به قیمت مناسب نمونه‌ها و اثرات فوق‌العاده آنها در کنترل رشد باکتری ای‌.کولای (E. coli)، این نمونه برای تصفیه آب شرب و حذف آلودگی‌های میکروبی موجود در آن بسیار مفید است.

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، مرضیه ندافان، دانش‌آموخته مقطع دکتری دانشگاه تربیت مدرس در تشریح طرح تحقیقاتی خود که آن را در قالب یک رساله دکتری با راهنمایی دکتر رسول ملک فر، عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه تربیت مدرس ارائه کرده است، گفت: در این پروژه، نانوبلورک‌های شیشه سرامیک کوردریت به سه روش پچینی، سنتز احتراقی با شعله و سنتز احتراقی بدون شعله تهیه شد و بهترین نانوبلورک‌ها از لحاظ اندازه انتخاب شد. سپس نمونه‌هایی از نانوکامپوزیت پلی یورتان سلول باز و سلول بسته به همراه نانوذرات اکسیدی تشکیل دهنده کوردریت اکسید منیزیوم، اکسید آلومینا و سیلیکا و خود نانوبلورک‌های کوردریت مورد بررسی قرار گرفتند. در ادامه درصدهای مختلفی از نانوذرات فوق به بستر پلیمری اضافه شد و اثر این نانوذرات بر مشخصات فوم‌های مذکور با استفاده از میکروگراف‌های SEM، میکروگراف‌های نوری، طیف سنجی FTIR، طیف سنجی UV-Vis مورد تحلیل قرار گرفت.

 

وی با اشاره به نتایج این پژوهش تصریح کرد: نتیجه مهمی که از طیف سنجی‌ها بدست آمد، این بود که در برخی از نانوذرات به منظور بهبود بخشیدن به مشخصات فوم، به هر میزانی نمی‌توان نانوذرات را به پلی یورتان افزود. از طرف دیگر، پاسخ دو پلی یورتان سلول باز و سلول بسته در مقابل افزودن این نانوذرات متفاوت است.

 

ندافان افزود: در قسمت دیگر صفحات پلی یورتان-نقره با غوطه ور کردن فوم پلی یورتان درون محلول کلوئید نقره به مدت هشت ساعت به‌ دست آمد. تصاویر SEM حاکی از آن است که این پوشش بعد از غوطه‌ورسازی درون کلوئید نقره از لحاظ شکل ظاهری آن بدون تغییر با فوم حالت خالص خواهد بود.

 

وی به اثرات نمونه در کنترل رشد باکتری E. coli اشاره کرد و گفت: مطالعات منحنی رشد باکتری با استفاده از آلوده سازی تک کلونی‌های باکتری (Escherichia coli (E. coli اثرات بالای بازدارندگی رشد آن را در محیط رشد LB مایع دارای صفحات فوم پلی یورتان پوشش داده شده با نانوذرات نقره نسبت به تیمار شاهد (ورقه‌های پلی یورتان عاری از نانوذرات نقره) را نشان داد.

 

ندافان در پایان تأکید کرد: با توجه به قیمت مناسب نمونه‌ها و اثرات فوق‌العاده آنها در کنترل رشد باکتری E. coli ، این نمونه برای تصفیه آب شرب و حذف آلودگی‌های میکروبی موجود در آن بسیار مفید است.

 

منبع خبر: https://isna.ir

 
تاریخ خبر : ۱۳۹۴/۰۴/۱۸ --- کد خبر ۷۱
تعداد بازدید : 1026
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0

نظرات کاربراننظرات کاربران

* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی
logo-samandehi